Mediálna manipulácia

Autor: Roman Ornst | 30.7.2012 o 22:08 | (upravené 30.7.2012 o 22:39) Karma článku: 10,81 | Prečítané:  1057x

Etická hranica bulváru je často diskutovaná a každý kladie latku inak vysoko. V istých prípadoch však  latka chýba úplne, a tak sa bez pochyby stalo aj v sobotnom vydaní rakúskeho denníka Kronen Zeitung. Akoby situácia v Sýrii nebola dosť napätá, editori sa ju rozhodli ešte trochu „prikrášliť“. Zverejnená fotografia je totiž fotomontáž.

clanok_foto_229.JPG

Muž s dieťaťom na hrudi, zahalená žena a v pozadí ruiny vojnou zničeného mesta. Titulok obrázku hovorí o ľuďoch utekajúcich zo sýrskeho Aleppa. Fotografia rodiny bola skutočne z Aleppa (zdroj: EPA - european pressphoto agency), ale zrejme málo dramatické pozadie originálu bolo nahradené efektnejším záberom zničeného mesta Homs.

original_rodina.jpg

original_mesto.jpg

Je na každom z vás aby si vytvoril názor, či aj takéto praktiky možno nazvať skutočným novinárstvom, či aj vymyslené, hrané alebo vynútené príbehy sú alebo nie sú publicistikou. Senzácie chtiví novinári často zabúdajú na základné princípy žurnalistiky, do ich porušovania však môžu byť nútení aj vyššou mocou režimu. Niektoré, zdanlivo nevinné, neopatrné novinárske prehmaty sa tiež ľahko môžu stať príčinou sporov alebo nenávisti národov.

Zneužitie cudzieho nešťastia na popularizáciu a predaj bolo v prípade denníka Kronen Zeitung viac ako zbytočné. Nepoučiteľní novinári tak ale neučinili prvý raz a na ilustráciu prikladám zopár príkladov z minulosti.

libya.jpg

Bejrút. Libanonský fotograf Adnan Hajj pracujúci pre agentúru Reuters roky manipuloval fotografie zo stredného východu. Aféra je známa ako Reutersgate.

obama_montaz.jpg

obama_orig.jpg

Zmanipulovaná fotografia, na ktorej egyptský prezident Husní Mubarak kráča v čele politikov vyšla v egyptskom denníku Al-Ahrám. V skutočnosti však bol úpkne vzadu.

hodinky.jpg

Ruskému patriarchovi Kirilovi grafici vyretušovali luxusné hodinky Breguet v hodnote 30 tisíc dolárov.

dekolt.jpg

Príliš odvážny výstrih Catherine Ashtonovej - predstaviteľky Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, musel byť iránskou cenzúrou vyplnený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?